آموزش بهترين ترفندهاي کيبورد آيفون و آيپد

چهارشنبه 27 فروردين 1393
آموزش بهترين ترفندهاي کيبورد آيفون و آيپد

شايد شما هم وقت زيادي را هنگام تايپ کردن و سروکله زدن با کيبورد آيفون و آيپد صرف کرده باشيد . ما در ادامه تعدادي از حقه هاي کاربردي براي ساده تر کردن تايپتان را ارائه ميدهيم:

  • 1IOS دقيقاً ميداند که در هر موقعيتي چه نوع کيبوردي را براي تايپ متون باز کند . به عنوان مثال کيبوردي که براي شما در هنگام تايپ متن ايميل باز ميشود با کيبوردي که در براوزر براي تايپ آدرس سايت باز ميشود يا براي تايپ شماره تلفن در دفترچه نلفن شما ، متفاوت است. و اين تغييرات کاملاً بجاست . چرا که شما براي تايپ يک سري موارد نيازي نيست که وارد قسمت تايپ اعداد شويد و يکسري کاراکتر را پيدا و تايپ کنيد.

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

 

1- کيبورد Emoji را فعال کنيد : 

اگر شما در متون تايپي يا توييت ها و پستهاي فيس بوکتان مدام از شکلکها يا به اصطلاح emoji ها استفاده ميکنيد ، بهتر است که آن را در کيبوردتان فعال نماييد.

براي فعال کردن emoji کيبوردتان در آيفون و آيپد به Settings > General > Keyboard > Keyboards > Add New Keyboard  رفته و به پايين صفحه اسکرول کنيد تا “Emoji” را پيدا کنيد و آن را انتخاب نماييد .

 

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

پس از اين کار شکلکها به کيبورد شما اضافه ميشوند و شما يک علامت کره زمين در کيبوردتان ميبينيد که با انتخاب آن کلي شکلک ميبينيد که در متونتان ميتوانيد از آن استفاده نماييد. هم چنين ميتوانيد با نگه داشتن انگشتتان روي آيکون کره زمين کلاً emoji را براي کيبورد انتخاب نماييد.

 

 %DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

3-  ميانبرهاي کيبورد خود را بشناسيد :

اگر شما يک کلمه يا جمله را خيلي استفاده ميکنيد ميتوانيد براي آن يک شورتکات يا ميان بر ايجاد کنيد. به اين صورت که وقتي آن را تايپ ميکنيد اتوماتيک برايتان متن کامل تايپ شود.

مثلاً من از “ttyl” براي talk to you later خيلي استفاده ميکنم . به همين دليل هم آن را شورتکات کرده ام. يا مثلاً به جاي اينکه ايميل خود را کامل تايپ کنم با زدن @@ گوشي برايم کل ايميلم را تايپ ميکند.

براي شورتکات کردن بايد به Settings > General > Keyboard > Shortcuts رفته و ميبينيد که قبلاً يکسري شورتکات در ليست شما هست. براي اضافه کردن به اين ليست ميتوانيد آيکون “+” را از بالا سمت راست زده و در قسمت phrase متن کامل که ميخواهيد برايش شورتکات بسازيد و در قسمت shortcut علامت آن يا يک نشانه اي که ميخواهيد برايتان تبديل به متن کامل شود را تايپ کنيد. به عکس زير توجه کنيد.

 

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

 

يک نکته قابل اهميت در اين مورد سينک iCloud است که بين تمامي دستگاههاي IOS تان همگامي ايجاد ميکند و در نتيجه اين تغييرات در مک شما هم انجام مي شود.

 

4- ميانبرهاي کيبورد بلوتوث در سفري safari در ايميل : 

Cmd + T باز کردن تب جديد

Cmd + W بستن تب

Cmd + R ريفرش تب

Cmd + L بردن cursor روي آدرس بار

Cmd + N فرستادن ايميل جديد

Cmd + Shift + D فرستادن ايميل تايپ شده و آماده

 

5- غير فعال کردن يکسري امکانات غير کارآمد و آزار دهنده کيبورد نظير Auto-Correct, Auto-Capitalization

براي اين منظور به Settings > General > Keyboard رفته و سويچ “Auto-Correction” را غير فعال کنيد. هم چنين ميتوانيد Auto-Capitalization را نيز غيرفعال کنيد. در اين قسمت ويژگيهاي ديگري نيز وجود دارند که ميتوانيد آنها را فعال يا غير فعال کنيد.

 

6- طريقه اضافه کردن سمبلها و نشانه ها و علائم اختصاري به کيبورد آيفون/آيپد :

فرض کنيد شما علامت يورو € را پيدا نميکنيد . براي پيدا کردن آن دکمه ي $ روي کيبورد را نگه داريد . پس از آن شما ليستي از کليه واحدهاي پولي ارزي را مشاهده ميکنيد که € نيز در بين آنهاست.

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

 

شما هم چنين ميتوانيد اين حقه را براي کارکترهاي لهجه اي و تلفظي نيز استفاده نماييد . يعني به همين روش که انگشتتان را روي يک حرف مثل A نگه داريد . طبق عکس زير :

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

 

7- تايپ کردن راحت تر پسوند دومينهاي مختلف :

براي اين منظور انگشتتان را روي دکمه ي نقطه “.” نگه داريد تا ليستي از پسوندهاي دومين هاي مختلف را ببينيد.

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

8- طريقه دو تکه کردن کيبورد آيپد :

از آنجايي که کيبورد آيپد خيلي عريض است ، اپل امکان تايپ نمودن با دو شست را فراهم کرده که با دو تکه کردن کيبورد آيپد فراهم نموده است. براي دو تکه کردن کيبورد آيپد گامهاي زير را دنبال کنيد:

 

- انگشتتان را روي دکمه کيبورد در گوشه ي سمت راست و پايين کيبورد آيپد نگه داريد ( همان دکمه اي که براي مخفي کردن کيبورد آيپد ميزنيد).

- دو گزينه پيش رو داريد : Undock و Split

-  Split را انتخاب کنيد . با اين عمل کيبورد شما دو تکه ميشود.

 

يک راه ديگر و ساده تر اينست که با دو انگشتتان کيبورد را همزمان به سمت راست و چپ بکشيد. انگار که ميخواهيد کيبورد را دو تکه کنيد. يعني دو انگشتتان را از وسط به سمت راست و چپ بکشيد.

 %DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

 9- دکمه هاي مخفي در کيبورد دو تکه ي آيپد :

طبق عکس زير هر کدام از دو تکه کيبورد يکسري کليد مخفي دارند که به صورت QWERTY دسته بندي شده اند. اين دکمه ها عمل ميکنند ولي مخفي هستند که در عکس با مربع هاي قرمز نشانه گذاري شده اند.
%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

 

10- روشي بسيار خوب براي شروع يک جمله جديد :

اين قابليت بسيار کاربردي است و شايد خيلي از شماها تا بحال به آن دقت نکرده باشيد . شما ميتوانيد با دوبار تپ کردن دکمه ي space کيبوردتان ميتوانيد يک جمله جديد آغاز کنيد . مثلاً وقتي يک پارگراف طولاني را تمام کرده ايد . براي فعال کردن اين گزينه بايد به Settings > General > Keyboard برويد و  Shortcut “.”  را فعال کنيد.

 
%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

 

11- سوئيچ کردن سريعتر بين کيبورد اعداد و حروف :

بعضي از افراد هستند که براي تايپ اعداد روي دکمه 123 کليک ميکنند و پس از تايپ دوباره روي ABC تپ ميکنند تا به کيبور اصلي برگردند. يک راه ساده تر اينست که وقتي ميخواهيد از ABC به 123 برويد انگشتتان را روي123 نگه داريد و بدون اينکه انگشتتان را برداريد انگشتتان را به سمت راست و چپ ببريد و آنچه را ميخواهيد انتخاب کنيد . پس از اينکه انگشتتان را برداريد ميبينيد که اتوماتيک به کيبورد ABC برگشته ايد.

12- تايپ راحت تر حروف بزرگ :

وقتي شما ميخواهيد در اواسط يک جمله يک حرف را بزرگ تايپ کنيد ممکن است طبق روال معمول، دکمه ي caps lock کيبورد را بزنيد و پس از تايپ حرف بزرگ دوباره آن را خاموش کنيد و به تايپ ادامه دهيد. اما راه بسيار ساده تري نيز هست : انگشتتان را روي دکمه shift نگه داريد . بدون اينکه انگشتتان را برداريد ، انگشتتان را روي حرفي که ميخواهيد بزرگ تايپش کنيد ببريد . پس از آن انگشتتان را از روي shift برداريد و ميبينيد که اتوماتيک خاموش ميشود.

 

13- علائم “” quote و نقل قولي در کيبورد آيفون / آيپد

اگر شما انگشتتان را روي دکمه ” نگه داريد ميتوانيد انواع نشانه هاي quote را انتخاب نماييد . مانند عکس زير :

 

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

14- ادغام برخي حروف :

اين قابليت در تايپ متون انگليسي کاربرد دارد . اگر شما بخواهيد “he’ll” يا “we’ll را تايپ کنيد، با تايپ کردن “hell” يا “well” ، سيستم IOS نميتواند آنها را تصحيح کند. اما اگر شما تايپ کنيد “helll,” آن را تبديل به “he’ll.” ميکند . اگر تايپ کنيد : “welll,” آن را اتوماتيک تبديل به “we’ll.” ميکند. هم چنين اگر براي “we’re.” شما يک e اضافه تايپ کنيد يعني : “weree” آن را تبديل به “we’re.” ميکند.

 

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

 

15- طريقه اضافه کردن کيبوردهايي به زبان ديگر (اينترنشنال) به آيفون / آيپد

براي اين منظور به Settings > General > Keyboard > Keyboards رفته و زبان مورد نظرتان را به ليست کيبوردهايتان اضافه نماييد. پس از اين کار ميتوانيد هنگام تايپ متن، با نگه داشتن انگشت يا تنها تپ کردن روي دکمه کره زمين زبانتان را عوض کنيد.

 

 

%DA%A9%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .