چگـونه 3G ايرانسـل وهمراه اول را فعال کنيد؟

سه شنبه 18 شهريور 1393
چگـونه 3G ايرانسـل وهمراه اول را فعال کنيد؟

با تمام اما و اگر‌هاي ارائه خدمات نسل سوم همراه و بالاتر از آن، اپراتورهاي همراه کشور در تلاش هستند با توجه به قوانين در نظر گرفته شده موجود، به کاربرانشان خدمت‌رساني کنند تا آنها بتوانند با چند سال تاخير بالاخره طعم شيرين اينترنت پرسرعت روي گوشي‌هاي همراهشان را بچشند. اگر نگاهي به تبليغات در خيابان‌ها يا بزرگراه‌ها بيندازيد، اکثر بيلبوردها پر از شعارهاي گوناگون اپراتورهايي‌ است که در حال ارائه تکنولوژي نسل سوم و بالاتر از آن به کاربرانشان هستند. اگر از کاربران سيم‌کارت‌هاي همراه اول و ايرانسل هستيد و تا‌کنون اقدام به استفاده از تکنولوژي نسل سوم گوشي خود نکرده‌ايد در ادامه راه‌هاي اتصال گوشي شما به اين فناوري را نشان مي‌دهيم.

 • 7ايرانسلي‌ها و 3G
ايرانسل اپراتور دوم کشور با پوشش سراسري است که تابه‌حال موفق به اخذ «پروانه ارتقاي شبکه به نسل‌هاي بالاتر» شده است.
پيش از اين و در سيزدهم مردادماه، «موافقت‌نامه ارتقاي پروانه» بين مديرعامل ايرانسل و رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مبادله شده بود و از چهارم شهريور‌ماه سال جاري، پس از يک دوره راه‌اندازي آزمايشي، شبکه نسل 3 و 4 ايرانسل با اعطاي «پروانه ارتقاي شبکه» راه‌اندازي شد.
تمامي مشترکان سيم‌کارت‌هاي ايرانسل، بدون نياز به تعويض سيم‌کارت يا پرداخت هرگونه هزينه راه‌اندازي يا فعال‌سازي يا خريد بسته‌اي خاص، تنها با حضور در مناطق تحت پوشش، مي‌توانند از تکنولوژي 3G استفاده کنند. بعد از فعال کردن بخش 3G گوشي خود که در قسمت ستينگ قرار دارد، اگر علامت‌هاي H، H+ يا 3G و حتي 4G يا LTE روي نمايشگر تلفن همراه نمايان است، يعني شما در منطقه ارائه اينترنت با پهناي باند بالا قرار داريد.
هم‌اکنون خدمات اينترنت نسل سوم و بالاتر، در شهرهاي تهران، کرج، مشهد، اهواز، تبريز، رشت، اروميه، کرمانشاه، همدان، خرم‌آباد، سنندج، بندرعباس، اراک، اردبيل، قزوين، قم، زنجان، ايلام و اسدآباد ارائه مي‌شود و آن طور که مسوولان اپراتور دوم اعلام کرده‌اند ارائه اين تکنولوژي در کشور در حال گسترش است.
تنظيمات لازم: اکثر گوشي‌هاي استاندارد موجود در بازار ايران بدون نياز به انجام تنظيمات دستي، قابليت اتصال به شبکه اينترنت همراه ايرانسل را دارند و مشترکان براي استفاده از خدمات 3G کافي‌است گزينه مربوط به فعال‌سازي سرويس (WCDMA يا 3G) را در تلفن همراه خود انتخاب کنند. در صورتي که تلفن همراه مشترک به‌صورت خودکار به شبکه اينترنت متصل نشد، لازم است تنظيمات به‌صورت دستي انجام شود.
به‌عنوان مثال، در گوشي‌هايي با سيستم‌هاي عامل iOS، اندرويد و ويندوز مي‌توانيد با فعال‌سازي گزينه‌هاي 3G /WCDMA در قسمت Cellular Data/ mobile network، از شبکه اينترنت همراه ايرانسل استفاده کنند.
نحوه تنظيمات دستي: اگر به‌صورت خودکار سرويس 3G گوشي شما فعال نشد مي‌توانيد به‌صورت دستي و با انجام تنظيمات مشخص اين سرويس را در گوشي خود فعال کنيد.


تنظيمات اينترنت براي گوشي‌هاي سيستم عامل Android نسخه 4 و بالاتر:
1- از طريق دکمه منو (Menu) يا گزينه برنامه‌هاي کاربردي (Apps)،گزينه تنظيمات (Settings) را انتخاب کنيد.
2- گزينه بيشتر... (More…) را انتخاب کنيد.
3- قسمت شبکه‌هاي تلفن همراه (Mobile networks) را کليک کنيد.
4- با باز شدن پنجره جديد، در اين بخش بايد گزينه «داده‌ها فعال شد»
 (Date enabled) تيک داشته باشد سپس روي گزينه دسترسي به نام نقاط يا نام‌هاي نقطه دستيابي (Access Point Names ) کليک کنيد.
5- در صفحه جديد باز شده، از طريق دکمه منو APN جديد (New APN) را انتخاب کنيد.
6- در پنجره باز شده در قسمت نام (Name کلمه Irancell-GPRS) و در قسمت APN کلمه mtnirancell را تايپ کنيد.
7- به کمک دکمه منو گزينه ذخيره (Save) را انتخاب کنيد.
8- سپس به صفحه تنظيمات شبکه‌هاي تلفن همراه (Mobile networks setting) برگرديد و گزينه حالت شبکه (Network mode) را در حالت WCDMA/GSM قرار دهيد.
با انجام اين تنظيمات گوشي اندرويد (نسخه 4 وبالاتر) به شبکه نسل سوم و بالاتر متصل خواهد شد.


تنظيمات اينترنت براي گوشي‌هاي سيستم عامل Android نسخه‌هاي قديمي:
1- گزينه برنامه‌ها (Application) و سپس تنظيمات (Settings) را انتخاب کنيد.
 2- بخش بي‌سيم و شبکه (Wireless & Network) را انتخاب کنيد.
3- در صفحه باز شده منوي شبکه‌هاي موبايل (Mobile Networks) را انتخاب کنيد.
4- حالا گزينه نام‌هاي نقطه دستيابي (Access Point Names) را انتخاب کنيد.
5- در پنجره باز شده در قسمت نام (Name) کلمه Irancell-GPRS و در قسمت APN کلمه mtnirancell را تايپ کنيد و از طريق دکمه منو گزينه ذخيره (Save) را بزنيد.
6- سپس به صفحه تنظيمات شبکه موبايل (Mobile Network setting) برگرديد و در قسمت حالت شبکه (network mode) را در حالت WCDMA/GSM را انتخاب کنيد.
تنظيمات اينترنت براي گوشي‌هاي سيستم عامل iOS
1- وارد بخش Settings گوشي خود شويد.
2- در اين قسمت گزينه Cellular را انتخاب کنيد.
3- گزينه Cellular Date را روشن (on) کنيد.
با انجام اين تنظيمات مي‌توانيد از اينترنت سيم‌کارتتان استفاده کنيد. توجه داشته باشيد براي استفاده از اينترنت پهن باند ايرانسل گزينه Enable 3G را نيز بايد روشن کنيد.
 

تنظيمات اينترنت براي گوشي‌هاي سيستم عامل Windows Phone 8:
1- گزينه تنظيمات را انتخاب کنيد.
2- در برنامه ي تنظيمات، روي گزينه access point کليک کنيد در برخي از گوشي‌هاي در اين قسمت Mobile Network وجود دارد.
3- در صفحه access point فهرستي از نقاط دستيابي که قبلا ساخته شده است را مشاهده مي‌کنيد. براي ساخت يک نقطه دستيابي جديد روي دکمه add در پايين صفحه کليک کنيد.
4- در صفحه جديد بايد مشخصات نقطه دستيابي جديد را تنظيم کنيد. از ميان اين مشخصات فقط دو گزينه Connection name و Access Point Name را تکميل کنيد. براي گزينه name Connection کلمه Irancell- GPRS و براي Access Point Name عبارت mtnirncell را وارد کنيد و روي گزينه تاييد (save) کليد کنيد.
5- حالا دکمه OK را بزنيد.
6- نقطه دستيابي جديد (Access point Name) ساخته شده اما فعال نيست و همان‌طور که مشاهده مي‌شود وضعيت آن در حالت inactive قرار دارد.
براي فعال‌سازي اين بخش، نام APN را چند لحظه با انگشت نگه داريد تا منويي ظاهر شود و از منوي ظاهر شده گزينه activate را انتخاب کنيد.
8- براي فعال شدن اينترنت پهن باند ايرانسل در صفحه Mobile Network در گزينه Highest connection speed کلمه 3G را انتخاب کنيد.
9- با وارد کردن تنظيمات فوق، شما مي‌توانيد از اينترنت پهن باند ايرانسل روي گوشي ويندوزي خود استفاده کنيد.

همراه اولي‌ها و 3G
همراه اول به‌عنوان اولين اپراتور تلفن‌همراه در کشور در چهارم شهريور ماه سال جاري و طي مراسمي در وزارت ارتباطات، مجوز ارائه پايلوت خدمات نسل سوم و بالاتر موبايل را دريافت کرد. امضاي موافقت‌نامه براي ارائه سرويس‌هاي پايلوت به‌نوعي پيش‌زمينه براي اعطاي پروانه به اين اپراتور است. طبق اعلام مديران همراه‌اول نسل سوم و بالاتر اين اپراتور در تعدادي از نقاط کشور به‌صورت پايلوت در اختيار کاربران قرار گرفته است و در صورت دريافت پروانه نهايي، همراه اول اين وعده را داده که از هفته آينده تکنولوژي 3G را به‌صورت سراسري در اختيار مشترکانش بگذارد.
همراه اول براي تکنولوژي نسل سوم و بالاتر خود نام تجاري «نوترينو» را انتخاب کرده است. همراه اول در سايت خود در تعريف اين نام‌ آورده است: نوترينو يک ذره بنيادي با جرمي بسيار اندک است که با سرعتي نزديک به سرعت نور حرکت مي‌کند. افزايش پهناي باند دسترسي به اينترنت براي کاربران نسل سوم تا 21 مگابايت بر ثانيه و نسل چهارم تا 150 مگابايت بر ثانيه، افزايش کيفيت و تنوع خدمات قابل ارائه، استفاده بهينه از طيف فرکانسي و کاهش تاخير ارتباطي، از جمله ويژگي‌ها و مزاياي نوترينو معرفي شده است.
 تنظيمات لازم
 همراه اولي‌ها هم مانند ايرانسل براي اتصال به شبکه 3G‌ نياز به انجام تنظيمات خاصي ندارند و با فعال کردن بخش 3G از قسمت ستينگ خود مي‌توانند به اين تکنولوژي دسترسي داشته باشند.
همراه اول با اعلام اينکه تنظيمات 3G و GPRS يکسان بوده و در صورت وجود اين تنظيمات نيازي به تنظيم مجدد نيست، اعلام کرده علامت‌هاي H+، H، 3G يا 4G روي نمايشگر گوشي تلفن همراه نشان مي‌دهد مشترک در محدوده پوشش 3G يا 4G قرار دارد. در واقع در صورتي که سرويسGPRS در تلفن همراه شما فعال باشد، نيازي به تنظيمات اضافه نداشته و تنها در برخي از گوشي‌هاي تلفن همراه ضروري است 3G روشن شود. در غير اين صورت مي‌توانيد با ارسال نوع و مدل گوشي يا شماره سريال گوشي (IMEI) از طريق پيام کوتاه به شماره 8008، تنظيمات مربوطه را دريافت کنيد. در صورتي که به شماره سريال 10 رقمي گوشي خود دسترسي نداريد، با وارد کردن کد ميانبر #06# * آن را مشاهده کنيد. همراه اول شرايط استفاده از نوترينو را حضور در محدوده پوشش 3G يا 4G، استفاده از گوشي‌هايي که تکنولوژي 3G يا 4G را پشتيباني مي‌کنند و فعال‌سازي بسته هوشمند اينترنت ماهانه اعلام کرده است.
مشترکان دائمي و اعتباري سيم‌کارت‌هاي همراه اول در صورتي مي‌توانند از خدمات نوترينو بهره‌مند شوند که يک بسته هوشمند اينترنت ماهانه فعال داشته باشند.
براساس اعلام اپراتور اول، به زودي بسته‌هاي نوترينو در دو نوع آلفا (با سرعت 128 Kbps) و آلفا+ (با سرعت 1 Mbps) ارائه مي‌شود و مشترکان مي‌توانند از اين خدمات استفاده کنند. همچنين سرويس اينترنت نوترينو در مدت زمان محدود (تا پايان تابستان)، بدون پرداخت وجه اضافي، براي کاربران فعلي بسته هوشمند اينترنت قابل استفاده است. اپراتور اول اعلام کرده با پايان مهلت زماني و حجمي بسته‌هاي هوشمند، اين بسته‌هاي 30 روزه به‌صورت خودکار تمديد مي‌شود. 

5 نظر برای این مطلب ثبت شده است
 • الهام

  پنجشنبه 21 ارديبهشت 1396

  سلام مال من قسمتapnخالی هس چیکار کنم ؟؟؟اگ میشه جواب بدید

 • پنجشنبه 03 فروردين 1396

  سلام ممنون میشم اگه شبکه آی دی wcdma روبرام بفرستید

 • رحیم

  نظری زاده

  شنبه 22 اسفند 1394

  با سلام یه گوشی هواوی p6 دارم که مدتی هست که هرکاری میکنم به اینترنت وصل نمیشه اصلا mobile data رو که میزنم هیچ علامتی بالای آنتن گوشیم نمیاد و به اصطلاح اینترنتم کار نمیکنه هیچ علامتی نه e،g،h لطفا راهنمایی کنید چندین بار هم به قسمت access point رفتم و وضعیت رو چک کردم اما بازم درست نشد

 • samaneh

  جمعه 02 مرداد 1394

  سلام من هرکاری ک گفتید انجام دادم ولی بازم علامتEمیادسرعتم فرقی نکرده.چیکارکنم؟

 • mohammadsadeghi

  صادقی

  يكشنبه 07 تير 1394

  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون

 • 1 2 بعدی