QR Code چيست ؟ و راهنماي خواندن QR کد

شنبه 26 مهر 1393
QR Code چيست ؟ و راهنماي خواندن QR کد

QR Code يک عبارت رمزي ماتريسي شکل يا بارکد ۲D(دوبُعدي) است. اين بارکُد دربردارنده‌ي چيدماني از چهارگوش‌ها‌ي سياه بر روي زمينه‌ي سفيد است. داده‌ي نهفته در آن مي‌تواند نوشته، نشاني وب، شماره تلفن، يا داده‌ي ديگري باشد. اين بارکد را مي‌توان با پوينده‌ها‌ي QR، تلفن هاي همراه دوربيندار و تلفن هاي هوشمند خواند. “QR” مخفف “Quick Response” (پاسخ سريع) مي‌باشد، زيرا سازنده‌ي آن مي‌خواست کُد به گونه‌اي باشد که سرعت زيادي رمزگشايي شود. جالب است بدانيد که اين کد در سال ۱۹۹۴ توسط شرکت تويوتا در ژاپن ساخته شده است.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  با وجودي که براي بار نخست به منظور رديابي قطعات در صنايع توليد خودرو مورد استفاده واقع شد، کدهاي QR در زمينه‌هاي بسيار بيشتري استفاده مي‌شود؛ شامل کاربردهاي رديابي تجاري و کاربردهاي راحت سازي در تلفن همراه کاربران (که به mobile tagging شناخته مي‌شوند). QR آدرسها و URL هايي را که در نشريات، آهنگ‌ها، اتوبوس‌ها، کارت تبليغات، يا هر چيزي که حفظ کردن آن در حافظه و يا به خاطر طولاني بودن متن، نوشتن آن سخت است را کد مي‌کند. کاربراني که تلفن هاي دوربين‌دار که برنامه کد خوان (reader) را داشته باشد، دارند، مي‌توانند تصوير کد QR را برداشت کنند و مرورگر تلفن اجرا شده و به URL مورد نظر منتقل شود. سيستم عامل تلفن همراه گوگل (Android) بر روي برخي مدل هايش با استفاده از بارکد خوان (ZXing) داخلي خود استفاده از QR را پشتيباني مي‌کند و همچنين مرورگر آن به کدهاي QR اجازه مي دهد metadata را به برنامه‌هاي موجود بر روي گوشي بفرستد. سيستم‌عامل Symbian شرکت نوکيا به بارکدخوان مجهز شده است، که آنرا قادر مي سازد کدهاي QR را بخواند.

راهنماي خواندن QR کد

براي خواندن لينک بارکد، احتياج به نرم افزار بارکدخوان داريد. گروه اندرويدينا نرم افزار Barcode Scanner را پيشنهاد مي کند. اين برنامه مورد تاييد و استفاده خود کمپاني گوگل مي باشد. اين برنامه را مي توانيد از اينجا دانلود کنيد.
پس از نصب برنامه Barcode Scanner، آن را باز کرده و دوربين موبايل را کمي به بارکد نزديک کنيد. پس از چند ثانيه برنامه به طور خودکار بارکد را خوانده و لينک نهفته در آن را به شما نمايش مي دهد. سپس روي گزينه Open Browser کليک کنيد تا لينک به مرورگر گوشي شما ارجاع داده شود و دانلود آغاز شود.

فايل با پسوند apk. برنامه يا بازي را يافته و روي آن کليک کنيد. از منوي ظاهر شده گزينه Install را انتخاب کرده و برنامه يا بازي را نصب کنيد.
 


منبع : اندرودينا
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .