همه چيزهايي که بايد درباره بازي نهنگ آبي بدانيد

پنجشنبه 16 شهريور 1396
همه چيزهايي که بايد درباره بازي نهنگ آبي بدانيد

بازي نهنگ آبي که اين روزها در ميان نوجوانان کشورهايي مانند روسيه و فرانسه موجب رفتارهاي خطرناکي ازجمله خودکشي نيز شده، تهديدي براي نوجوانان در فضاي مجازي به شمار مي‌رود و به گفته کارشناسان بايد خانواده‌ها را با عواقب آن آشنا کرد.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  برخي گمانه زني مي‌کنند که شايد چالش اينترنتي نهنگ آبي که نوجوانان را  به خودکشي تشويق مي‌کند، وارد ايران هم شده باشد اما وزير ارتباطات کشورمان در پيج اينستاگرام خود با انتشار مطلبي در اين باره تاکيد کرده که اين بازي از بسياري از فروشگاه‌هاي نرم‌افزار حذف شده و به طريق معمول از ايران هم قابل دسترسي نيست.

 
آذري جهرمي با بيان اينکه امروز با مديران vk براي عدم اشاعه خشونت از طريق اين شبکه اجتماعي مذاکره مي‌کنيم، گفته است هرچند اين شبکه اجتماعي در ايران مسدود است اما براي اين موضوع تلاش خواهيم کرد.
 
وزير ارتباطات همچنين با بيان اينکه توسعه فرهنگ استفاده از تبلت و سيم‌کارت خاص براي کودکان و نظارت والدين بر فعاليت فرزندان در فضاي مجازي امروي ضروري است، تاکيد کرده است که از بخش خصوصي براي توسعه اين حوزه که بازار خوبي هم پيش رو دارد دعوت به فعاليت بيشتر مي‌کنيم و حمايت لازم نيز به عمل خواهيم آورد و انتظار داريم مرکز ملي بازيهاي رايانه اي از طريق مدارس و معلمان تربيتي براي آگاهي رساني به والدين و معلمان وارد عمل شوند.
 
آذري جهرمي همچنين خاطر نشان کرده که انتقال مفاهيم در قالب زبان بازي تاثيرگذاري بيشتري دارد و در ميان بازيهاي مفيد گاهي انديشه هاي شيطاني نيز به يک بازي تبديل ميشود و نهنگ آبي يکي از اين بازيهاست. در اين ميان براي صيانت از جوانان مهمترين وظيفه را در کنار حاکميت، خانواده‌ها برعهده دارند و رسانه‌هاي رسمي و اجتماعي براي اطلاع رساني خوب عمل کردند. بايد مراقبت کنيم کار رسانه اي دغدغه ايجاد کند و نه ترس، ترس ناشي از بي‌اطلاعي است و وظيفه رسانه دقيقا اطلاع رساني است.
 
بر اساس آنچه اين روزها در برخي صفحات فضاي مجازي دست به دست مي‌شود در اين چالش از مخاطبان خواسته مي‌شود تا به مدت ۵۰ روز کارهاي روزانه‌اي که از آن‌ها خواسته شده انجام دهند که اين فعاليت‌ها شامل خودزني، حک شکل و شماره با چاقو بر ساعد، تماشاي فيلم هاي وحشت آور، حاضر شدن در اماکن، سازه ها و بلندي هاي خطرناک براي گرفتن عکس سلفي و بيدار شدن در ساعات نامعمول است و در پايان پنجاهمين روز از نوجواني که «بازي» را شروع کرده، خواسته مي شود تا خودکشي کند.
 
اين چالش در سال ۲۰۱۳ در روسيه با «F57» آغاز شد. «F57» نام يکي از گروه‌هاي مرگ در شبکه اجتماعي Vkontakte» روسيه است. فليپ بوديکين، دانشجوي سابق روانشناسي نيز ادعا مي‌کرد اين بازي را ايجاد کرده است. او اعلام کرد هدف از اختراع اين بازي اين است تا با کشاندن افراد به سمت خودکشي، جامعه را از افرادي که به نظرش ارزشي ندارند پاک کند. واژه نهنگ آبي هم از خودکشي دسته جمعي نهنگ‌ها گرفته شده‌است.  
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .