ساخت اپليکيشني که بر سلامت قلب نظارت مي‌کند

پنجشنبه 16 شهريور 1396

يک تيم از مهندسان پزشکي از موسسه فناوري کاليفرنيا "کلتک" از يک اپليکيشن موبايلي رونمايي کردند که مي‌تواند با استفاده از يک دوربين گوشي هوشمند در عرض چند دقيقه وضعيت سلامت قلب فرد را مورد بررسي قرار دهد.

  • 0 محققان به رهبري "مرتضي غريب" دانشمند ايراني، توانستند با استفاده از يک گوشي هوشمند و تنها در عرض يک دقيقه گردن بيمار را کنترل کرده تا بر جريان خوني که به قلب مي‌رسد، نظارت کنند.

اين اپليکيشن جابجايي پوست گردن را در هنگام پمپاژ خون در سرخرگ کاروتيد، مورد بررسي قرار مي‌دهد.

مرتضي غريب از مؤسسه فناوري کاليفرنيا (California Institute of Technology) مشهور به CalTech که رهبر ارشد اين پژوهش است، اظهار کرد: اين اپليکيشن پتانسيل آن را دارد که در نحوه بررسي و نظارت بر بيماري‌هاي قلبي و کنترل آنها توسط پزشکان و بيماران هم در آمريکا و هم در کشورهاي در حال توسعه انقلابي به پا کند.

در يک کارآزمايي باليني، مهندسين کلتک، موسسه تحقيقات پزشکي هانتينگتون و دانشگاه کاليفرنياي جنوبي USCنشان دادند که اين اپليکيشن مي‌تواند به صورت کاملا غير تهاجمي اطلاعات دقيقي درباره سلامت قلب شما را ارائه دهد.

اين اپليکيشن در حقيقت آزمون LVEF را تکرار مي‌کند که يک شاخص کليدي براي سنجش سلامت قلب بوده و تصميم گيري‌هاي تشخيصي و درماني پزشکان مبتني بر آن هستند.

پزشکان براي انجام اين کار به سادگي از گوشي‌هاي هوشمند آيفون استفاده کرده و آن را تنها به مدت يک تا دو دقيقه مقابل گردن بيمار نگه داشتند.

غريب اظهار کرد: "در يک مدت زمان بسيار کوتاه، ما توانستيم به مجموعه‌اي از داده‌هاي سودمند باليني دست پيدا کنيم."

لازم به ذکر است که يکي ديگر از کساني که در اين پژوهش دکتر غريب را ياري کرده، "ماريان رضوي" نام دارد که وي نيز دانشمندي ايراني بوده و استارتاپي به نام Avicena را براي گرفتن مجوز و تجاري‌سازي اين اپليکيشن راه‌اندازي کرده است.

تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .