حقوق و عوارض گمرکي واردات موبايل همراه مسافر ۱۶ درصد شد

يكشنبه 12 آذر 1396

گمرک ايران اعلام کرد حقوق و عوارض گمرکي واردات گوشي تلفن همراه مسافري ۱۶ درصد است .

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني،  ؛ واردات گوشي تلفن همراه توسط مسافران مشمول 4 درصد حقوق گمرکي و يک درصد سود بازرگاني است که بر اساس بخشنامه مرکز واردات گمرک ايران سود بازرگاني دو برابر محاسبه مي شود . علاوه بر اين 9 درصد ماليات بر ارزش افزوده و يک درصد عوارض هلال احمر نيز توسط گمرک ايران اخذ مي گردد که مجموع حقوق و عوارض گمرکي واردات گوشي تلفن همراه مسافري 16 درصد محاسبه و در سرويس مسافري گمرکات اخذ و اطلاعات شناسه بين المللي گوشي تلفن همراه (IMI) در سامانه جامع گمرکي و پنجره واحد تجارت فرامرزي توسط ماموران گمرک جهت فعال سازي ثبت مي گردد .

 
بنابراين گزارش ؛ مسافريني که به کشور وارد مي شوند در صورتي که خارج از کشور گوشي تلفن همراه خريداري کرده باشند ، موظف هستند تلفن همراه خود را در بدو ورود به گمرک محل ورود خود اظهار کنند.
 
بر اين اساس گمرک ايران با رعايت مقررات مسافري و لحاظ کردن شرايط غير تجاري صرفا يک دستگاه تلفن همراه، با اخذ حقوق گمرکي و دو برابر سود بازرگاني و عوارض متعلقه مراتب اظهار ذي نفع را در سامانه مسافري از طريق گزينه ثبت اطلاعات وارد کرده و سپس از آيکون مقابل هر رکورد ثبت شده نسبت به درج اطلاعات شناسه IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام مي کنند.
 
 در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودي و درج موارد فوق در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور امکان رجيستري تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئوليت آن با مسافر است .
 
هم اکنون دسترسي آزاد به قيمت واقعي گوشي هاي تلفن همراه باسامانه جامع گمرکي و پنجره واحد تجارت فرامرزي گمرک امکان پذير است .
 
اين اقدام با هدف احترام به حقوق شهروندي و دسترسي آزاد به اطلاعات امور گمرکي صورت گرفته است و خريداران گوشي هاي تلفن همراه در زمان استعلام کد شناسه بين المللي (IMEI) مي توانند از قيمت واقعي اين گوشي ها که در گمرک تعيين و بر مبناي آن حقوق ورودي اخذ شده است اطلاع حاصل نمايند .
 
علاوه بر اين دسترسي به اطلاعات نوع ارز و قيمت ارزي که بر مبناي آن حقوق ورودي در گمرک اخذ شده در دسترس مشتريان قرار گرفته و با استعلام کد شناسه بين المللي مي توانند مشتريان به اين اطلاعات دسترسي پيدا کنند .
 
گمرک بر اساس قانون احترام به حقوق شهروندي و دسترسي آزاد و برخط به اطلاعات علاوه بر موارد ياد شده اطلاعات مربوط به تاريخ واردات گوشي تلفن همراه و حتي کشور سازنده را نيز در اختيار مشتريان قرار مي دهد . اين اقدامات به خريداران گوشي هاي تلفن همراه وارداتي کمک مي کند تا گوشي اصل را از تقلبي تشخيص و قيمت واقعي گوشي تلفن همراه را به فروشنده پرداخت نمايند .
 
اين در حالي است که واردکنندگان انواع  گوشي هاي تلفن همراه مي توانند به ارزش گمرکي انواع گوشي ها قبل از واردات دسترسي داشته باشند .ارزش پايه انواع گوشي هاي تلفن همراه بر اساس قانون دسترسي و انتشار آزاد اطلاعات به تفکيک انواع برندها و مدل هاي مختلف در سامانه آنلاين ارزش کالايي گمرک (TSC) که يکي از دستاوردهاي سامانه جامع گمرکي و پنجره واحد تجارت فرامرزي است قرار داده شده و براي تمامي شهروندان قابل دسترسي است .
 
خريداران انواع گوشي‌هاي تلفن همراه مي توانند با شناسه (IMEI) 15 رقمي گوشي از طريق لينک پنجره واحد تجارت فرامرزي گمرک به آدرس https://epl.irica.ir/ImeiInfoView?0 استعلام بگيرند .
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .