آيا فيلترينگ پايان كار وي چت خواهد بود؟

سه شنبه 24 دي 1392
آيا فيلترينگ پايان كار وي چت خواهد بود؟

سابقه چت كردن به تاريخچه اينترنت برمي گردد، وقتي دو نفر با استفاده از کامپيوتر توانستند باهم ارتباط نوشتاري برقرار کنند اولين قدم در راه چت برداشته شد .وقتي کمي از راه اندازي وب سايت ها گذشت، نرم افزارهايي ساخته شدن که به کاربران حاضر در وب سايت ها امکان ميداد به صورت نوشته باهم ارتباط برقرار کنند و در نهايت چت به صورت امروزي به وجود آمد.

  • 0به گزارش اپليکيشن ايراني، اما ارتباط نوشتاري يا استفاده از سيستم هاي پيشرفته به كامپيوتر و لب تاپ ختم نشد تا جايي كه امروزه تنها با استفاده از اينترنت و موبايل مجهز به سيستم عامل اندرويد مي توان چت كرد.

چت
 
وي‌چت يک شبکه اجتماعي موبايل‌ بنيان است که توسط شرکت چيني tencent طراحي و ساخته شده و بيش از 300 ميليون کاربر در سراسر جهان دارد. و براي انواع سيستم عامل اندرويد ، ويندوز فون و اپل نسخه هاي مختلف خود را عرضه کرده است. با اين مسنجر مي توان به آساني به چت با دوستان و آشنايان پرداخت. امکان چت به صورت صوتي، تصويري و متني در اين نرم افزار قدرتمند قرار داده شده است و به آساني با استفاده از آن مي توان با دوستان وآشنايان چت كرد.
 
امکان چت با دوستان به صورت صوتي با کيفيت بالا، برقراري چت هاي تصويري با کيفيت اچ دي، برقراري چت به صورت گروهي، دارا بودن شکلک هاي جالب و جذاب، به اشتراک گذاري تصاوير و فايل ها با دوستان، افزودن دوستان به ليست مخاطبين با تکان دادن گوشي، پشتيباني از 18 زبان از جمله انگليسي ، عربي، چيني و ... بخشي از امكانات وي چت است.
 
كاربران گوشي هاي با سيستم عامل اندرويد، جديدترين ورژن اپليکيشن WeChat را مي توانند به صورت رايگان از اينترنت دانلود و دريافت كنند.
 
استفاده از تمامي امکانات اين برنامه کاملا رايگان بوده و كاربران با استفاده از وي چت مي توانند با دوستان خود چه بر اساس شماره تلفن و چه بر اساس آيدي WeChat کاملا رايگان پيام رد و بدل كرده و تماس تصويري بگيرند.
 
از ديگر امكانات اين برنامه اشتراک گذاري لحظات خود با عکس ها است كاربران مي توانند عکس هاي مورد علاقه خود را در آلبوم خود در WeChat آپلود و پروفايل پيش رفته اي را براي خود تنظيم کنند.
 
 در اصل وي چت يک شبکه اجتماعي کاملا خصوصي است که با توجه به سرويس هايي که در آن گنجانده شده است مي توان به راحتي و از طرق مختلف با دوستان در ارتباط باشيد آن هم به صورت رايگان (بر روي بستر اينترنت).
 
سرويس هاي پيام رسان مختلفي همچون واتز اپ ، وکسر ، آي ام او و يا لاين وجود دارند که هر يک از آنها به خاطر يک ويژگي مطرح و مورد استفاده قرار مي گيرند اما وي چت ابزاري است که با آن مي توان همه سرويس هاي مبتني بر چت را داشت آن هم در يک شبکه اجتماعي.
 
وي چت ويژگي هاي جالبي دارد كه با درج برخي عبارات چون تولدت مبارك براي طرف مقابل تصاوير مربوط به آن مانند كيك تولد در گوشي وي ظاهر مي شود.
 
اين ابزار جديد كه با توسعه گوشي هاي همراه و رشد روز افزون اقبال عمومي به سيستم هاي عامل هوشمند در عين سرعت در انتقال اطلاعات و قابليت چند رسانه اي از قبيل انتقال همزمان صوت و تصوير در حال تبديل شدن به يك رسانه ي جمعي است، علي رغم امكانات و ويژگي هايي كه دارد نبايد غافل از  خطرات احتمالي آن شد
 
تغيير صدا در پيامهاي صوتي وي چت با WECHAT VOICE، تغيير نام ليست مخاطبين وي چت، نوشتن متن در قسمت مومنت MOMENTS، تغيير تصوير زمينه محيط چت روم وي چت، مخفي کردن نوشته هاي بعضي از مخاطبين، آگاه كردن دوستان از موقعيت مکاني با ارسال آدرس تصويري نيز بخش ديگري از قابليت هاي اين سيستم است.
 
اين ابزار جديد كه با توسعه گوشي هاي همراه و رشد روز افزون اقبال عمومي به سيستم هاي عامل هوشمند در عين سرعت در انتقال اطلاعات و قابليت چند رسانه اي از قبيل انتقال همزمان صوت و تصوير در حال تبديل شدن به يك رسانه ي جمعي است، علي رغم امكانات و ويژگي هايي كه دارد نبايد غافل از  خطرات احتمالي آن شد.
 
با توجه به گسترش استفاده از فضاي مجازي و توسعه اينترنت در مكان هاي عمومي اطلاعات فردي و شخصي، هرگونه راي و نظر، عكس، اخبار بويژه شايعات و... را مي توان به سرعت منتشر كرد.
چت
 
به گزارش تهران پرس، عوامل انجمن حجتيه نوين که اين روزها به شدت در حال فعال شدن هستند براي ارتباط با عوامل خود و همچنين پخش کردن نظرات خود ،اين بار به سراغ تلفن هاي همراه رفته اند و با استفاده از نرم افزارهاي "وي چت" و "وايبر" و برخي نرم افزارهاي مشابه نظير"کيک" (kik) و ... که بعنوان شبکه هاي اجتماعي تحت تلفن همراه فعال هستند،ضمن ايجاد ارتباط با يکديگر از طريق تشکيل گروه هاي مختلف به اشاعه تفکرات انحرافي خود نيز دراين فضا مي پردازند. اين 2 نرم افزار هم اکنون جزو پر کاربردترين نرم افزارهاي ارتباطي که بر روي تلفن هاي همراه قابل نصب است به شدت مورد استفاده کاربران داخلي قرار دارد.
 
 اگر با عينك بد بيني بخواهيم به اين موضوع نگاه كنيم بتوان گفت كه اين سيستم براي دزدي، كارهاي خرابكارانه و آشوب طلبانه، اعمال جاسوسي، پيام براي رهبري آشوب ها و.... بسيار كارآمد خواهد بود. البته اين ابزار مانند يك شمشير دولبه است هم مي توان استفاده درست و هم نادرست از آن كرد.
 
ناگفته پيداست که استفاده صحيح و اصولي از اين نرم‌افزار و قابليت‌هاي آن در فضاي مجازي نه‌تنها مورد نکوهش نيست بلکه مي‌تواند به عنوان يک برنامه با قابليت بالا براي ارزان‌تر‌شدن ارتباط و ارسال پيام مورد استفاده قرار گيرد، اما آنچه درباره وي‌چت بيشتر مورد بحث است استفاده‌هاي نادرستي است که منجر به ترويج فساد در جامعه مي‌شود. تا جايي که در رسانه‌ها شاهد انتشار خبري از سوي رئيس پليس امنيت اخلاقي نيروي انتظامي مبني بر نظارت پليس بر فضاي وي چت، وايبر و اينستاگرام بوديم. در حقيقت اين بار نيروي انتظامي وارد ماجراي وي‌چت شده است. ورود پليس امنيت اخلاقي به اين ماجرا نشان‌دهنده افزايش آمار کاربراني است که با استفاده ناصحيح از اين نوع نرم‌افزارها باعث ايجاد مزاحمت براي ساير کاربران شده‌اند يا اينکه با سوءاستفاده از اين امکانات به دنبال ترويج فساد در جامعه هستند
 
ناگفته پيداست که استفاده صحيح و اصولي از اين نرم‌افزار و قابليت‌هاي آن در فضاي مجازي نه‌تنها مورد نکوهش نيست بلکه مي‌تواند به عنوان يک برنامه با قابليت بالا براي ارزان‌تر‌شدن ارتباط و ارسال پيام مورد استفاده قرار گيرد
 
تهديدات پديده‌هاي عصر دنياي ديجيتال، با سرعت و به شکل قارچ‌گونه در حال رشد در دنياي کنوني است، رشد شتابان اين فضا و علاقه‌مندي کاربران جديد در ورود به اين فضا باعث شده تا به تهديدات و جرائم آن کمتر توجه جدي کنند و به همين لحاظ کاربران تازه‌کار در اين فضا قربانيان مجرمان مي‌شوند و در اين راستا آسيب‌هاي غيرقابل جبران روحي، معنوي و مادي متوجه آنها مي‌شود.
چت
 
با توجه به گسترش استفاده از اينترنت در مكان هاي عمومي و مجهز شدن وسايل نقليه عمومي از جمله اتوبوس هاي شهر تهران به اينترنت پر سرعت توسط يك شركت اپراتور تلفن همراه و به تبع آن فراگير شدن وي چت بايد بيش از پيش مراقب عواقب آن بود. البته پليس فتا قبل از سازمان ها و ارگان هاي دست اندر كار فرهنگ سازي وارد عمل شده و اين اپليكيشن را از دسترس خارج و يا به عبارتي فيلتر كرده است.
 
باشگاه خبرنگاران جوان اعلام كرد: وي چت در بسياري از آي‌اس‌پي‌ها از جمله مخابرات، مبين‌نت و ايرانسل فيلتر شده است. بر اساس مصوبه جلسه اخير کارگروه مصاديق محتواي مجرمانه (شوراي فيلترينگ) انجام شده است و تا 48 ساعت آينده پروسه فيلترينگ در همه آي‌اس‌پي‌ها تکميل خواهد شد. البته بايد دانست كه فيلترينگ پايان كار وي چت نخواهد بود كما اين كه در استفاده از فيسبوك نيز جوابگو نبود.
 
 اما گذشته از هرچيزي قبل از استفاده و ترويج هر گونه سيستم هوشمند و تكنولوژي جديدي بهتر است  فرهنگ استفاده از آن ميان مردم جا بيافتد. در سال هاي نه چندان دور كه گوشي هاي مجهز به بلوتوث وارد بازار شد پيامدهاي بسيار شوم و نا مباركي براي جامعه بويژه خانواده ها در پي خواهد داشت از انتشار فيلم و عكس هاي خانوادگي تا پخش تصاوير زننده و مبتذل و دور از شان جامعه ايراني.

منبع : تهران پرس
تا کنون نظری ثبت نشده است . شما میتوانید اولین نفر باشد .